Работни режими

Работни режими

Съвременните хора са неспокойни същества, живеещи в поток от постоянна информационна стимулация, най-често ненужна. Постоянно постъпващите външни импулси: телефон, интернет, социални мрежи, градски шум, провокират човек във всеки момент да избира нещо, да решава нещо, да се свързва и да бърза..

За какво? За къде? За кого? За нещо си – МНОГО важно.
За да избегнем усещането, че се "разкъсваме на части", понякога си струва да се съсредоточим върху една творческа дейност, дори една такава дейност, като оцветяването.
Тези актуални празнични снимки за оцветяване съм добавила, като идея, едно напомняне за подобен вид активност.

Оцветявай и се забавлявай! Защо не? Има много ползи в това начинание.

Подберете си вашите картинни фигури за оцветяване, според собствения вкус. В търговската мрежа има доста класни издания. Препоръчителна практика е, не само за деца, но и за по-пораснали момичета и момчета, които искат да превключат дейност, за по-добра концентрация в работата.


Да, превключване на дейност. Стана дума за този пример, който използвам в работата си и давам като насока на клиенти, студенти и близки. Сега ще кажа две думи.

Мозъкът е много сложна машина, все още неразгадана напълно. С това отвлечено и неясно твърдение за мозъка, което е вярно обаче, само потвърждавам, как мощен, сложен обект може да се мисли за прост, но нали затова са абстракциите... 😄 Много накратко ще кажа, за процесът на работа на тази сложна машина, малка насока, как да постигаме максимална продуктивност и да разгърнем творчески потенциал с помощтта на два режима, които работят в тандем.


Какво правя?


В единия усвоявам и консолидирам знания, т.е. създавам условия за творчество, а в другия режим генерирам нови идеи и виждам оригинални решения.
 

Отново посоката за движение е по лентата ГРИЖА. Отново за това ще стане дума...

Напълно съм съгласна с думите на проф. Черниговская, която казва, че: "Мозъкът не търпи никакво насилие", тоест ние трябва да го натоварваме с различни задачи, той е роден да се труди здраво, но също трябва да внимаваме, да го пазим, да се грижим за него. И затова, на мен – бистрият ум, високата концентрация, силната памет, вътрешния инстинкт и интуиция са ми много, много важни. Не само на мен.


И така, да се върна на "двете думи" по конкретно…


МОЗЪКЪТ използва фокусиран и дифузен режим на работа.

Когато съм фокусирана върху конкретна задача, мозъкът ми използва известни модели и връзки за решаване на проблеми, анализира, изучава, детайлно проверява факти и… се уморява. Тъй като себерефлексията ми е привична като дишането, хващам още първите сигнали на това състояние на умора и намалена производителност.

Какво правя?


Просто влизам в друг режим на работа, доколкото ми е възможно в дадения момент.


Или – 1. Излизам навън, на разходка – ако не, излизам от помещението – за чай, вода, кафе, разговор, за някоя подходяща релаксираща техника и т.н.


Или – 2. Оставам на работното си място, но превключвам дейност. Или включвам мозъкът си на дифузен режим. В това състояние, мозъкът ми не е фокусиран върху конкретна задача и свободно може да формира нови невронни връзки. Този процес е по-малко ограничен, защото мозъкът не се опитва да използва познати модели. Именно в дифузния режим възникват нови идеи и нестандартни решения. Най-добре е в този режим на активност да заложим на творчеството. Необятното такова…



📷 На първата снимка: Марсел, в дифузен режим на работа. 😄 Залага на всякакви творчески активности, за да запази буден ум.

📷 Долу, в края на текста са подбраните 6бр. снимки с изображения на елхи, украсени за Коледа, готови да бъдат оцветени.  



Грижете се за здравето си!

Сподели