Превратностите на съдбата

Превратностите на съдбата
Едно време, в  далечен град живяло момиче на име Фатима. Тя била дъщеря на процъфтяващ предач. Един ден баща й казал: „Дете мое, приготви се за път. Тръгваме на пътешествие. Мен ме чакат много дела на островите в Средиземно море. А  ти може би там ще срещнеш красив юноша с добро сърце, той ще те обикне, ще се ожените... Надявам се на добро бъдеще за теб, дъще“.
И така, отправили се те на пътешествие от остров към остров. Бащата се занимавал с търговските си дела, а Фатима прекарвала времето си в мечти за бъдещия си съпруг. Веднъж, когато плавали към нови земи, ги застигнала ужасна буря. Корабът не устоял на стихията и поел към дъното. 
Момичето загубило съзнание, вълните го понесли и то било изхвърлено на морски бряг, недалеко от Александрия. 
Баща й, заедно с всички останали хора, които били на кораба, загинали. 
Фатима останала съвсем сама без всякаква подкрепа.
Сцената на корабокрушението и дългото пребиваване в открито море й повлияли така, че запазила само откъслечни спомени за предишния си живот.
Когато се посъвзела, тя станала и тръгнала по брега. Скоро се натъкнала на семейството на един тъкач. Хората били бедни, но изпълнени със състрадание към нея. Те я приютили в скромното си жилище и я обучили на своя занаят.
Започнал нейният втори живот. 
Година-две тя живяла с тях напълно щастливо и била доволна от съдбата си. 
Но веднъж, както се разхождала на брега, я срещнали търговци на роби, грабнали я, отвели я на кораб и я отвлекли заедно с другите неволници.
Горчивите жалби и молби на Фатима не събудили у похитителите и капка жалост: отвели я в Истанбул, за да я продадат като робиня.
На пазара за роби имало няколко купувачи. Единият от тях си търсел роб, който да може да работи в неговия цех за производство на корабни мачти. Нещастният вид на Фатима привлякъл вниманието му и човекът пожелал да облекчи участта й. Той купил момичето, тъй като сметнал, че при него тя ще се чувства по-добре, отколкото при друг стопанин.
Завел Фатима в къщи и решил тя да служи на жена му. Но в къщи го очаквало печално известие: корабът с неговата стока, в която вложил целият си капитал, бил завладян от пирати. Вече не можел да си позволи да плаща на  работници и се наложило той заедно с жена си и Фатима да се заемат с производството на мачти.
Фатима, благодарна на стопанина си за неговата доброта, работила така прилежно, че скоро той й подарил свободата и тя станала негово доверено лице и помощник. 
И така, за нея започнал трети живот и тя се почувствала напълно щастлива. Веднъж стопанинът й казал: „Фатима, искам да отидеш като мой агент на остров Ява с товар от мачти и да ги продадеш там изгодно“.
Тръгнала Фатима на плаване, но при бреговете на Китай мощен тайфун връхлетял кораба и го потопил. По чудо девойката отново се спасила и била изхвърлена от вълните на непозната земя. Когато се съвзела, започнала да плаче горчиво за своята нещастна съдба. Щом като животът й започнел да се приближава към благополучието, безжалостната съдба разрушавала всичките й надежди. 
„Защо се случва така, възкликнала тя, с каквото и да се захвана, винаги ме очаква неуспех. 
Защо ме спохождат толкова нещастия?“ Думите отеквали в главата и, но отговор не получила… 
Фатима станала и тръгнала където й видят очите.
Макар че никой в Китай никога не бил чувал нищо за Фатима и не знаел за нейните изпитания, на всички била известна древна легенда за това, че някаква чужденка ще дойде някога в страната им и ще направи шатра за техния Император. Тъй като никой в Китай не умеел да прави шатри, всички с жив интерес очаквали изпълнението на това предсказание.
За да не пропусне тази жена когато тя пристигне, всеки китайски император по тридесет пъти в годината изпращал по всички градове и села пратеници, които били длъжни да доведат в столицата всички чужденки.
Когато Фатима стигнала до най-близкия крайморски град, там точно в този момент разгласявали императорския указ. 
Минувачите,  забелязали момичето, разбрали, че идва отдалече и я завели при посланиците на императора.
Завели Фатима в двора и я въвели в тронната зала. Синът на Небето я попитал: „Девойко, ще успееш ли да ни направиш шатра?“
- Мисля, че ще успея - отговорила Фатима.
И така, дали й помещение и тя веднага се хванала за работа. 
За да започне обаче, най-много й трябвало въже. Но никой  не знаел какво е "въже". 
Тогава Фатима, спомняйки си своя първи занаят, събрала лен и оплела въже. 
После поискала да й донесат здрав плат, но в целия Китай не се намерил такъв плат, какъвто й трябвал на нея. 
Спомняйки си на какво се е учила при александрийските тъкачи, тя изтъкала здраво платно. 
И накрая, за да завърши работата, й трябвали пръти, но не се намерили в цялото царство. 
Сега й потрябвало умението да прави мачти, получено в Истамбул. Тя ловко измайсторила надеждни пръти.
Като приключила, тя започнала да си спомня как изглеждат всевъзможните шатри, които е виждала по време на скитанията си по света, и накрая, сглобила шатрата.
Когато показали това чудо на императора, той бил така възхитен, че обещал на Фатима да изпълни всяко нейно желание. 
Тя пожелала да остане в Китай, където скоро се омъжила за прекрасен принц, с който живели дълъг и щастлив живот и оставили след себе си многочислено потомство.

А Фатима най - сетне прозряла, че това, което й се е струвало на времето тежко изпитание, неочаквано се е обърнало в необходим опит, който й е помогнал да достигне щастието.
Сподели