Магнезий: Вашият мозък го обича

Магнезий: Вашият мозък го обича

Магнезият е съществено важно хранително вещество, което обикновено не получаваме в достатъчно количество. Този минерал има повече от 600 метаболитни функции и действа като главен протектор на клетките на мозъка. Всъщност той е толкова добро средство за третиране на хроничен стрес и тревожност, че много учени днес го наричат "валиум от природата".

Магнезият не е чудотворно средство - нека това стане ясно от самото начало. Приемът на добавки няма да излекува тревожно разстройство за една нощ; няма да сложи край на безсънието ни или да утрои силата на нашия интелект.

 

Но хроничният дефицит на магнезий може да доведе до неврологични заболявания като хиперактивност, апатия и дори психоза.

Има една много проста причина за това. В диетата на западните страни има огромна липса на този минерал. До такава степен, че близо 70% от хората имат ниски нива на магнезий в телата си. Проблемът е, че много от естествените храни, които ядем, нямат този съществен хранителен елемент. Защо? Защото той не присъства в почвата, в която те растат. Днес растенията се торят предимно с фосфор, азот и калий.

 

Това не важи за страни като Япония, тъй като тяхната почва е богата на магнезий и по този начин там хората приемат средно по 700 милиграма на ден. Това оказва влияние върху продължителността на живота, по-ниските нива на деменция, по-добро здраве на костите и др.

 

Разбира се, има много фактори, но изследванията върху магнезиевата терапия са обширни и доста обещаващи. Всъщност много статии, публикувани в списание Nature, свидетелстват за ползите от това хранително вещество за нашето психично здраве.

 

Нека надникнем по-надълбоко в темата:

 

Какво прави магнезият

Магнезият става все по-популярен. Виждаме го всеки ден по рекламите, в аптеките и дори в супермаркета. Чували сме толкова много за това колко е полезен, че няма да сгрешим, ако кажем, че съществува същински "култ" около този хранителен елемент. Но колко точно истина има във всичко това?

 

Първо, трябва да подчертаем още веднъж, че ползите му се основават на един много конкретен факт. Съвременните диети и култури имат недостиг на магнезий поради индустриалното земеделие и изкуствените торове. 

 

Най-интересното от всичко е, че тъй като нашите запаси от този минерал намаляват, първото нещо, което можем да забележим, е по-високата ни чувствителност към стрес и повишена тревожност.

 

Какво е толкова специално в магнезия и защо е толкова важен за нашето здраве

Магнезият участва в много от нашите биохимични реакции.

Той играе роля в клетъчния транспорт, помагайки на клетките да създават аеробна енергия.

Много от магнезия се натрупва в периоста на костите ни.

Той стимулира производството на протеини.

Този макроминерал е от съществено значение за нервната стимулация и свиването на мускулите, включително и за сърцето.

Той е необходим за над 600 метаболитни функции, но през последните 50 години е спечелил място сред първите 3 дефицита на хранителни вещества, наред с този на желязо и витамин D.

Магнезият и тревожните разстройства

Клинични и лабораторни доказателства показват, че сериозният хроничен дефицит на магнезий води до множество неврологични проблеми. Някои от тях са свръхвъзбудимост, гърчове и психиатрични симптоми, които варират от апатия до психоза. Това определено е сериозна тема, но за много хора са необходими единствено магнезиеви добавки.

 

Ученият Гусонг Лиу е един от най-големите експерти в изследването на връзката между магнезия и нашето когнитивно и емоционално здраве. Неговите изследвания са абсолютно завладяващи и много поучителни. По-долу ще разгледаме някои от откритията му.

 

Магнезият е естествен релаксант

Едно от откритията е, че магнезият намалява стреса и тревожността чрез стимулиране на GABA рецепторите в мозъка.

Не трябва да забравяме, че GABA (гама-амино-маслена киселина) е невротрансмитер, който действа като релаксант за мозъчната активност. Ако това съединение не работи добре, мозъкът изпада в състояние на постоянна "хиперактивност".

 

Когато GABA не си върши работата правилно, ние се тревожим повече, имаме обсесивни мисли, събуждаме се внезапно през нощта с ускорен сърдечен ритъм, т.е., постепенно попадаме в низходящата спирала на тревожността. Това са изтощителни процеси, които магнезият може да регулира.

 

Магнезият намалява количеството на кортизола в кръвта

Това определено е много интересен факт. Магнезият ограничава освобождаването на стрес хормони (като кортизол) и също така действа като невропротектор, възпрепятствайки тяхното достигане до мозъка.

 

Както знаем, кортизолът е една от най-сериозните причини за тревожност. Например той провокира т.нар. мозъчна мъгла, която ни пречи да се фокусираме, да разсъждаваме ясно, да реагираме бързо и да запаметяваме добре.

 

Магнезият подобрява настроението ни

Вече знаем, че нещо толкова базово - нивото на магнезий в нашето тяло - може да стимулира основните процеси като мускулна релаксация и баланс на нервната система. Друг много положителен аспект е неговото въздействие върху нормалното производство на серотонин.

 

Серотонинът, както обяснихме в други наши статии, е невротрансмитер, регулиращ настроението ни. Ниското му ниво се свързва с депресия. Магнезият може да помогне да поддържаме добро производство на серотонин, което значи повече енергия и повече оптимизъм. 

 

Как да разберем дали трябва да приемаме магнезиеви добавки

След всичко, което прочетохте, може би вече сте на път към аптеката, за да се презапасите с магнезий. Не прибързвайте с това! Добре е да се има предвид, че той не е подходящ за всички. Магнезиевите добавки може да не са добър избор за вас например, ако имате проблеми с бъбреците.

 

Ето защо най-добре е винаги да се консултирате с вашия лекар. Той ще ви помогне да прецените дали трябва да приемате добавки, какъв вид да бъдат те и по колко. Ако страдате от тревожност, стрес, безсъние или депресия, магнезият наистина може да помогне, но отново след като поговорите с лекар.

 

Междувременно отлична идея е да подобрите диетата си. Това е причината да се говори толкова много за органични продукти - произходът им би трябвало да гарантира, че почвата съдържа магнезий.

 

Ето няколко примера за храни, богати на този минерал, които трябва да консумираме по-често:

 

  • авокадо;
  • сьомга;
  • семена от тиква, сусам и слънчоглед;
  • неподсладен черен шоколад;
  • магданоз;
  • синапено семе;
  • бадеми, кестени и орехи;
  • пшенични трици;
  • спанак;
  • леща и нахут;
  • черупчести мекотели;
  • стафиди и сливи;
  • грах.


‼️ Забързаният начин на живот и недостигът на важни хранителни вещества са сред основните причини за  тревожността и стреса. Ето защо е необходимо да се грижим по-добре за себе си, подбирайки внимателно продуктите в ежедневното си меню и осигурявайки си повече време за отдих и релаксация.

 

Източник: exploringyourmind.com / framar

Сподели