5 ТЕХНИКИ на помощ при конфликтни ситуации
1. Всеки знае най-простия метод, той работи чудесно – броим от 0 до 10. Този метод ни позволява да контролираме емоционалното си състояние и да разрешаваме проблемите си по-скоро градивно, отколкото деструктивно. Броим бавно на ум и наблюдаваме как напрежението ни спада, докато почувстваме, че сме достатъчно спокойни за да овладеем гласът си и себе си.
2. Можем да използваме техниката „Шапка“. Ето какво следва да опитате: Представете си прозрачна, абсолютно невидима енергийна шапка. Тя е удобна, просторна и пълна с въздух. И думите на човека, който ви крещи, се удрят в тази шапка и рикошират обратно. Просто направете тази визуализация. Ако имате клаустрофобия, не е нужно да си слагате „шапка“, по-добре е да я сложите на някой, който крещи и избухва в емоции. Това е добър начин за облекчаване на емоционалния стрес. Но трябва да контролирате лицевата си експресия. Лицето ви издава вашите емоции и човекът отсреща реагира спрямо изражението ви. Внимавайте!
3. Има техника, наречена „Квартално радио“. Ето я и нея… Всички живеем в затворени кутии – т.е. в жилищни сгради. Извън прозорците на нашите домове се чуват звуци от улицата, пътя, съседите и т.н. Как се чувстваме когато слушаме тези звуци? Спокойно. Свикнали сме с тях. Това е ефектът на „Кварталното радио”, който можете да използвате за себе си в момент на конфликт, когато не е благоприятно да реагирате спонтанно.
4. Има техниката „Враг в дланта“. Смешна и забавна техника. Представяте си „врага“ като малка, махаща с ръце фигурка, като играчка. Виждате я как стои изправена или седнала в дланта ви и ви говори всякакви неприятности с тънко гласче. Много добре знаете, че е лесно да се справите с дребната играчка, но на вас ви е толкова смешно да я гледате как емоционално се извива в дланта ви, че се забавлявате и напрежението спада.
5. Друга техника е потапяне в изражението на лицето. Когато човек започне да говори, внимателно наблюдавайте как се движат устата, веждите и носа му. Наблюдавайте, но бъдете внимателни какво се случва. Просто контролирайте лицето си, защото понякога може да бъде много смешно. И когато започнете да се усмихвате, докато другият е драматичен, той вижда това несъответствие и реакцията ви може да предизвика експлозия от негативни емоции у него. Т.е., ако не се владеете, ще стане по-зле…
В заключение: Техниките за емоционална защита не могат да бъдат сложни, защото трябва да се прилагат на момента, трябва да са кратки и ефективни. Опитайте се да ги използвате в различни ситуации, разберете коя техника е подходяща за вас и тогава по време на емоционален конфликт ще започнете да я използвате автоматично.
Източник: psy.ru