Винаги ли успявате да направите всичко, което сте планирали? Или понякога ви се струва, че нямате абсолютно никакво време и се чувствате в беда? Времето тече, губи се, губи се за глупости, а важните неща все още остават недовършени… Ако случаят е такъв, диагнозата е ясна - вие сте неефективни в организирането на вашето лично време.
Искате ли да знаете как известният учен, изобретател, писател, философ и политик Бенджамин Франклин е управлявал времето си? Да, да, същият Франклин, който ви се усмихва от стодоларова банкнота. Как успя да съчетае всички тези дейности? Казват, че имал остра липса на време и след това измислил специална система за организиране на лично време, която му позволила да направи повече.
Ако приемете тази система и я прилагате ден след ден, ще се научите да не губите часовете си напразно, ще можете да правите повече смислени неща, ще можете да структурирате живота си и накрая да постигнете онези цели, за които сте мечтали от дълго време. А Франклин ще ви поднася по-често зелената си усмивка.
Не ми вярвате? Мислите ли, че е твърде хубаво, за да е истина? Вижте това ...
Системите за синхронизация, които се преподават в много курсове за управление на времето, са „насочени назад“ - те се основават на отчитането на вече използваното, отработеното време, това е един вид дневник за свършеното. Системата на Франклин е „ориентирана към бъдещето“ - тя работи с това, което трябва да се направи. Глобалната задача е разделена на подзадачи, тези на още по-малки подзадачи. Визуално тази система може да бъде показана като стъпаловидна пирамида, а процесът на нейното приложение - като процес на изграждане на тази пирамида.
Човек определя своите житейски ценности (грубо казано, какво иска от живота). За някои хора, това е материално богатство и сигурност в бъдещето. За друг - щастливо семейство, любяща съпруга и щастливи деца. За трети - слава и висок социален статус. За четвъртия - сила. За пети - познание. За шести - служба в името на човечеството ... Списъкът може да бъде продължаван до безкрай, тъй като обикновено човек има определен набор от ценности в живота. Етапът на определяне на жизнените ценности е най-важен при изграждането на пирамидата - ако на този етап се допусне грешка (например, човек избира „знание“ и „услуга на хората“, макар всъщност, да са му приоритет, "слава" и "висок социален статус"), тогава по-късно той неизбежно ще бъде разочарован.
Въз основа на съставения списък човек трябва да реши какво иска да постигне. Някои наричат този етап и „избор на достойна цел“. Например, ако някой смята, че „славата“, „властта“ и „високият социален статус“ са най-важни за него, той може да реши, че иска да стане президент на САЩ. Трябва да си постави глобална цел. Важно е да се уверите, че избраната цел наистина отговаря на всички жизнени ценности от списъка, съставен в предишната стъпка.
И така, на първо място, трябва да направите списък с житейски ценности и не е нужно да се страхувате да отделите твърде много време за това - важно е да помислите добре за списъка. Необходимо е да се гарантира, че избраните ценности не си противоречат.
Изготвя се общ план - това, което като цяло е необходимо, за да се постигне целта, поставена на предишния етап. Например, за да стане президент на Съединените щати, първо трябва да стане губернатор на щат или кмет на един от големите градове на Съединените щати, трябва да има партийна и/или финансова подкрепа, трябва да бъде брилянтен оратор, известен на обществеността, човек трябва да има безупречна репутация, трябва да е почтен женен мъж, трябва да получи висше образование в престижна образователна институция и т.н. Така е написан планът. След като сте си поставили цел, трябва да изготвите генерален план за постигане на вашата цел.
Много е важно да се посочи постигането на коя (точно) позиция от генералния план допринася за постигането на тази конкретна цел. Още по-важно е да се посочи конкретна времева рамка - ако човек си каже: „Някой ден непременно ще си купя кола“ (ще напиша книга, ще отида да уча в университета ...), той може да се влачи с години и в резултат на това никога не достигне целта си, но ако си определи краен срок, той значително увеличава шансовете за постигане на своята цел.
Например, ако човек планира да стане президент и знае, че това изисква висше образование, той може да включи следния елемент в своя петгодишен план: „До края на ХХХХ г. завършва с отличие Харвардския университет със степен по социология и политически науки ” - първо, ще му даде необходимото висше образование и, второ, ще може да създаде познанства с хора, които са важни за него." И така, трябва да изготвим план за следващите 4-5 години, като си зададем въпроса: "Какво мога да направя през следващите години, за да постигна целите, посочени в генералния план?" В плана е важно да се посочат конкретни цели и конкретни срокове с точност до няколко месеца, а също така да се посочи кой елемент от генералния план е отговорен за постигането на тази цел.
Всеки човек иска да е удовлетворен в живота и да постигне успех в една или друга област. Това е естествена потребност на индивида. Не всеки обаче става истински успешен. Това може да се направи само от целенасочени хора.
Каква е основната тайна на целенасочените личности? Оказва се, че те знаят как правилно да управляват времето, да планират живота си и ясно да следват плана.
Напоследък семинарите за управление на времето стават все по-популярни. На такива обучения всеки може да се научи как да управлява рационално времето си. Има много техники, които да помогнат за това. Една от най-известните е Пирамидата на Франклин.
Житейски ценности според Б. Франклин
Бенджамин Франклин твърдял, че житейските ценности на човека определят неговите стремежи и желания. Той вярвал, че духовните принципи са много по-важни от всяко материално постижение. Духовните принципи помагат на човека да изгради живот в хармония със себе си. Самият Франклин е определил най-важните, според него, морални принципи и се е придържал към тях през целия си живот. Нека да разгледаме какви принципи той цени и как ги разбира.
Описание на структурата на пирамидата на Франклин
Пирамидата се състои от няколко стъпки. Всяка стъпка характеризира конкретна цел. Всички заедно те съставят набор от големи и малки желания и стремежи на човек, които той иска да реализира. Нека разгледаме по-подробно структурата на пирамидата.
Стъпка 1. Житейски ценности
Това е най-големият блок - основата на цялата пирамида. Човек гради живота си на основата на тези ценности. За съжаление днес само малък процент от хората мислят по такъв важен въпрос като житейските ценности.
За да ги определите, трябва да си зададете следните въпроси: „За какво живея?“, „Каква е целта на живота ми?“, „Каква следа искам да оставя след себе си?“, „Какво е най-важното нещо за мен в живота? "... Отговаряйки честно на тези въпроси, можете да разберете приоритетите си. За някои най-важното в живота е семейството, за други - слава или власт, за трети - творческа самореализация и т.н. След като определи своите ценности, човек разбира към какво трябва да се стреми.
Стъпка 2. Глобална цел
Възможно е да се определи глобалната цел на живота само след като бъдат открити основните ценности. Глобалната цел предполага максималното постижение, което човек би искал да реализира. Пример: художник, за когото триумфът и славата са основните ценности в живота, ще се стреми да стане известен по целия свят и да създава шедьоври, които ще бъдат оценени дори и след смъртта му.
Стъпка 3. Генерален план за постигане на целта
Този план се основава на глобалната цел. Планът включва много етапи, преминавайки през които човек ще се приближава все по-близо до целта си. Нека вземем за пример същия художник. За да постигне световна слава, той първо трябва да завърши художествено училище, след това университет, да развие свой собствен стил на рисуване, да участва в градски, регионални, международни изложби, да установи контакти с влиятелни личности в света на изкуството и т.н.
Стъпка 4. Дългосрочен план
Този план е изготвен за няколко години напред. Необходимо е да опишете в него всичките си стъпки и не забравяйте да посочите времето за тяхното изпълнение. Така човек ясно ще види какво и кога трябва да прави. Стриктната времева рамка ще ви попречи да се отпуснете и да губите време.
Стъпка 5. Краткосрочен план
Този план се изготвя за няколко седмици или месеци предварително и е етап от изпълнението на всяка конкретна позиция от дългосрочния план. Тук човек си поставя конкретни задачи. Например, ако той планира да влезе в университет, тогава краткосрочният план за постигане на тази цел ще бъде подготовка за тестване, изпити или интервюта.
Стъпка 6. План за деня
Името на този план говори сам по себе си: той изброява дейностите, които трябва да се извършат през деня. Тоест, в този случай краткосрочният план трябва да бъде разбит на малки стъпки. Всяка стъпка трябва да бъде такава, че да може да бъде изпълнена за един ден. Например, като се подготвяте за изпити, може да разделите материала, който ще се научи, на малки части и да изучавате всеки ден по една от тях.
Планът за деня може да бъде изпълнен и по друг начин. За да направите това, всички случаи трябва да бъдат разделени на три групи:
Основни... Това включва неща, които трябва да се направят непременно, дори ако обстоятелствата по-трудно позволяват това. Това са цели, които са пряко свързани с глобалната цел.
Второстепенни... Това са действия, които е желателно да извършите днес, но ако възникнат някакви пречки, те могат да бъдат отложени за друг ден. Изпълнението им не засяга изпълнението на глобалния план.
Незначителни... Това включва действия, чието изпълнение може да бъде отложено без никакви щети за доста дълъг период - със седмици или дори месеци. Ако тази или онази цел непрекъснато се отлага и отлага, струва си да я преразгледате: може би изобщо не е необходима и е по-добре да я изоставите изцяло, като отдадете предпочитание на нещо по-важно.
Практическо използване на пирамидата на Франклин
! Отначало пирамидата, която сте съставили, може да изглежда трудна за изпълнение. Но това е само на пръв поглед. След като се захванете за работа, нещата не са толкова страшни.
! Започнете да се придвижвате към вашата глобална цел, като реализирате плана си за деня. За да направите това, всяка вечер преди лягане, направете списък със задачи за утре. Можете да правите това не вечер, а сутрин, ако ви е по-удобно. След това продължете с тяхното изпълнение.
! За да имате време да свършите всичко, започнете деня с най-важните (първостепенни) неща. След като приключат, преминете към второстепенните задачи. И ако разполагате със свободно време, тогава можете да преминете към малки неща.
! Отначало може да е трудно да живеете според този план, постоянно ще имате желание да се разсейвате от планираните дейности и да правите нещо друго. Не се отчайвайте и не се отклонявайте от плановете си и постепенно ще станете по-дисциплинирани.
! Изготвените планове могат и дори трябва периодично да се преглеждат, коригират, променят. Например дневният план може да бъде променян няколко пъти през деня, като се вземат предвид възникналите обстоятелства; краткосрочният план може да се коригира на всеки няколко седмици; дългосрочният - на всеки шест месеца или общо - веднъж годишно.
! Експертите препоръчват да преразглеждате глобалната си цел от време на време. В края на краищата животът не стои неподвижен и това, за което сте мечтали преди няколко години, сега може да ви се стори не толкова желано и привлекателно. Вашите ценности в живота също могат да се променят с възрастта. И от тук естествено ще последват промени във всички останали блокове на пирамидата.
Водене на дневник
Различни методи за планиране на времето са много популярни в Европа и системата на Франклин далеч не е последната сред тях. Можете дори да си купите специален дневник там, проектиран по такъв начин, че да може да се използва според тази система. В този дневник страниците са подчертани и очертани за всеки блок от пирамидата.
Воденето на дневник ви позволява да контролирате изпълнението на вашите планове. Можете сами да си направите такъв дневник. За целта вземете тетрадка с повече листи, запишете там вашите житейски ценности, посочете глобална цел, напишете генерален план, направете дългосрочни и краткосрочни планове. Не забравяйте да правите ежедневни планове всеки ден.
!!
Не забравяйте да оставяте празни страници след всяка стъпка. Те ще ви трябват, за да направите промени.
Когато правите списък със задачи, отделете задачи с висок приоритет, вторични и маловажни. За удобство можете да ги обозначите с буквите A, B, C или нещо друго.
Отбележете или зачеркнете всяка изпълнена задача.
Това, което не успяхте да направите - разсрочете го за друг ден.
С такъв дневник винаги ще помните какво и кога трябва да правите и постепенно ще се научите да използвате ефективно времето си.
!!
Опитайте се да се придържате към пирамидата на Франклин и след известно време ще видите как ще се промени животът ви. Дори ако по някаква причина не постигнете глобалната си цел по този начин, пак ще се научите как да управлявате времето си правилно и със сигурност ще постигнете успех в живота.
Използвани материали: promess.ru