Следните съвети могат да ви дадат някои идеи как да го сторите:
Правила в ежедневието
1. Ясно определените правила намаляват тревожността, а обичайният дневен режим е предсказуем. Ежедневната рутина ще даде усещане за контрол. Тревожните хора не се справят добре в семейства с дезорганизиран и спонтанен стил на живот.
2. Да се обърне внимание на базовите нужди на човекът до вас, особено за предотвратяване на умората и глада. Може да се установи ритуал преди сън, състоящ се от тихи дейности (къпане, четене, разговор), предразполагащ отпускане.
3. Да се подкрепи възможността за физически упражнения – полезни за облекчаване на стреса, помагащи на тялото да се отпусне и почине.
Важно е тревожните да имат ясно определени граници на поведение. Да знаят за последиците при нарушаване на правилата. Така ще се чувстват по-сигурни като имат представа за последиците от неподходящото поведение.
Помогнете на вашият близък да изясни чувствата си
Помогнете му да опознае вътрешните си преживявания, да разпознае своите чувства които изпитва, а и на другите. Помогнете му да разпознае как другите хора показват емоциите си (благодарение на лицевия израз, тялото, думите) и че проявата и разбирането им е важно. Също така да се опита да разбира (улавя) собствените си усещания (стиснати здраво юмруци, напрежение в стомаха и пр.)
Осигурете му възможност да говори за преживяванията
Полезно е да го правят, тъй като това не е лесна задача за тях, особено когато са питани директно. Важно е подкрепящите да гледат и слушат внимателно по времето когато се случва. Да се въздържате от задаване на въпроси, даване на съвети, етикиране. Когато е критикуван, човек трудно изгражда самостоятелност, бива спокоен и изпитва сигурност.
Използвайте успокояващи и предразполагащи стратегии
Това са полезни методи, които се използват за облекчаване на тревожността. Индиректно му показват, че е обгрижен и в безопасност. Вербални уверения за безопасност, любов, приемане, съпричасност, са част от факторите, които влияят на успешната подкрепа. Тревожните хора имат нужда от успокояващи преживявания, които да ги отпуснат и намалят напрежението в телата им.
Уважавайте страховете на тревожните
На притеснен човек не се помага, когато му се каже да престане да се бои. Това, което е полезно и работи е подход, при който се признават и приемат страховете и в същото време тревожният има яснотата, че ще бъде подкрепен в преодоляването им.
Създайте смело поведение
Тревожните често обръщат внимание на останалите, търсейки насока, как да реагират в непознати за тях ситуации. Обикновено следят обкръжаващите, като ги използват за да разберат дали ситуацията е рискова. И след това реакцията им е аналогична на обкръжаващите. Важно е подкрепящия да използва модел на действие – уверен и смел, дори не винаги да се чувства сам така. Ако един подкрепящ е прекалено тревожен и свръхобгрижващ, тревожността ще бъде лесно предадена на страхуващия се. (Обяснението е, че светът е твърде опасно място, и той вярва че не е способен да се справя). Важно послание, което е добре да получи от подкрепящия е, че той вярва както в него, така и в ситуацията.
Насърчавайте смелото поведение
Директното изискване да се изправят срещу страховете не помага, а ги задълбочава. Правилно е вниманието да се обърне към ситуацията, която кара човекът да се чувстват така. Анализирайки стресовата ситуация, постепенно ще се намалява страхът и тревожността. Тревожните често ще правят опити да избегнат действието за преодоляване, а и самите ситуации. Начинът е – смелото поведение да се осъществява на малки стъпки, всяка една да е постижима и трудността да идва постепенно. Като е добре да се поощряват и възнаграждават за усилията, че са се изправили срещу страховете си. Да им се напомня, че с времето и положения труд страхът ще намалява все повече. Също така да им се дават примери за постигнати резултати, преодолени вече страхове.
Научете го да се отпуска
Ще се почувства в пъти по-добре. Тревожният ще се научи да контролира тялото си по-добре, когато притеснението го завладее. (Един от начините е насърчаване бавно и дълбоко дишане. всички познати релаксиращи техники, които работят. Да се научи да използва своето въображение – например да си представи сигурно и спокойно място и да обърне внимание на приятните усещания. Може също да си представи контейнер, да "постави" страховете си вътре и да го заключи.
Насърчавайте дейностите, които го карат да се чувства добре
Окуражете го да участва в дейности, които му носят удоволствие (танци, хоби, впускане в творчески, забавни дейности, книги, спорт, разходки). Често ще се нуждае от помощта и вниманието ви за да се ангажира в тези дейности. Може да бъдете негов пример.
Разказване на истории, приказки
Съществуват много достъпни книги, които се занимават с въпроса за тревожността и страховете. Те могат да бъдат също полезни.
Поощрете го сам да търси стратегии за разрешаване на проблема
Това се случва, когато тревожният ясно дефинира тревогата – проблем, потърси и разгледа всички възможни решения и последиците от тях и избере най-доброто за себе си. Необходимо е да се знае, че не е добре да се впускате прекалено рано да помагате с разрешаването на даден проблем. Нужно е достатъчно време, за да усетят в цяла пълнота негативните преживявания около страховете. За начало е достатъчно просто да слушате и да признавате съществуването им, преди да му помогнете да намери решение.
Предизвикайте замяна на безполезни с градивни мисли
Помогнете му да разбере, че негативните и песимистични мисли, които изказва за себе си не са полезни и оказват влияние на начина по който се чувства и реагира. ("Толкова съм безнадежден, че никога няма да го направя" – ще го накарат да се чувства гневен, тъжен, отчаян... и в крайна сметка, още по-тревожен. Но! Смяната на безполезните мисли с по-градивни и позитивни "Ако продължа да се упражнявам, ще стана по- добър", "Дори да сгреша, ще се поуча и следващият път ще го направя по-добре"). Така нивата на тревожност ще бъдат намалени постепенно.