Изкривяване на женствеността: причини и следствия

Изкривяване на женствеността: причини и следствия

                                                                         Aaron McPolin Photography

Колко много млади, красиви, образовани работещи жени споделят в консултация, че по непонятни на пръв поглед причини не могат да създадат семейство, или ако вече са го създали, изпитват сериозни трудности и дискомфорт, които рано или късно водят до развод и самота... 

Но ето че можете да избегнете неприятностите, ако имате съмнения относно вас самите, като си направите самостоятелно диагностика, за да установите има ли деформация на женските ви качества, пише "Клубер".

Както обикновено причините най-често се крият в детството, по-точно в стила на възпитание на момичето в семейството. По-скоро става дума за джендърното различие във възпитанието. Какво трябва да се случи с момичето, за да стане в бъдеще една НЕЩАСТНА жена в брака и в отношенията си с мъжете? Колкото и банално да звучи, тя трябва да премине през процес на трансформация или деформация на женското начало в момичето. Какво е необходимо за това и как се случва?


На първо място - в семейството. Необходимо е наличието на майка с деформиран, травмиран модел на поведение, който момичето ще усвои естествено като ѝ подражава. Това примерно поведение се проявява при наличието на психически травми от преживяно насилие - физическо или психическо, унижение и обиди.


Второ - в социума. Случва се, когато момичето попадне в социални образователни учреждения - детска градина - училище - университет. В колкото по-ранна възраст има досег със социалната среда, толкова по-сериозна деформация може да получи, тъй като възпитанието и образованието в нашето общество са построени по „мъжки модел“. Основният принцип на този модел се явяват постиженията, преследването на високи резултати, конкуренцията. И едно момиче, ако иска да бъде обичано и уважавано, е принудено да съответства на този мъжки принцип.

И стремейки се активно да развива в себе си мъжки качества на характера, успешно обезформя женствеността си. В бъдеще това ще ѝ попречи да построи хармонични отношения с мъжете, в създаването на семейство, раждането, както и в жизнените ѝ ориентири. Налице е деформация. Основно изкривяването се наблюдава в бизнеса, кариерата, „самореализацията“ (по мъжки тип). В качеството на партньор по закона на допълването (комплeментарност), такива жени търсят (привличат) слаби, зависими, непораснали индивиди, с преобладаващи женски качества.


Кои качества и особености на характера са присъщи на мъжа?

Да дава, да подарява, да обгрижва, състезаващ се, притежаващ, защитаващ, финансово отговорен, изпълнителен. Характерно още: праволинейност, целеустременост, агресивност, стремеж към победа и постигане на резултати, смелост, активност, желание за преодоляване, трансформация на външния свят и на духа.


Кои качества и особености на характера са типично женски?

Да приема, да споделя в пространството, също така спокойствието, отпускането, комфортът, доверието, търпението, умението да изчака, насладата, способността да привлича, магнетизмът, физическият покой, способността да съхранява, достъпът до тайните на света, съкровеното познание, интуиция, душа.

Можете сами да си направите диагностика и да определите дали женските ви качества са деформирани (т.е. заменени с развити мъжки качества). Важно е да се знае, че качества като даването и служенето са универсални и се проявяват с пълна сила, когато жена и мъж встъпят в ролята на майка и баща.


Разглеждаме три типа женственост: уютна, дива и травмирана.


1. УЮТНА ЖЕНСТВЕНОСТ: нежност, мекота, любов, приемане, отдаване, деликатност, доброта, скромност, преданост към близките, търпение, умение да се отстъпва, гъвкавост, вежливост.

Тези качества са много ценни за мъжа и са от съществено значение за щастлив семеен живот.


2. ДИВА ЖЕНСТВЕНОСТ: автентичност, любов към себе си, умение да се казва НЕ, искреност, откритост, защита на личните граници, познаване на собствените потребности, справедлив гняв, интуиция, способност да говори за собствените желания и стандарти, самоуважение, вътрешна сила, доверие в Бог.

Това са качества, важни за самата жена, които ѝ позволяват спокойно да съществува на този свят, да заявява правата си.


3. ТРАВМИРАНА ЖЕНСТВЕНОСТ (ако откриете повече от три от изброените качества, е уместна психологическа корекция): тревожност, истеричност, желание да контролирате всичко, апатия, недоверие към света и към Бог, малоценност, мнителност, достъпност в секса: „ще направя всичко, само ме обичайте“, беззащитност, невъзможност за себеприемане, „чувствам се длъжна да“, „аз давам повече, отколкото получавам“, „не зная какво искам“, „всичко сама“, страх от бъдещето.

Тези качества не са полезни за никого (с изключение на слаби мъже, които желаят да експлоатират жената до тях) и освен това са много вредни за жената, носят нескончаеми страдания в семейството и в личния ѝ живот. Те се формират в резултат на психическо или физическо насилие над момичето (жената) или се приемат (копират) като пример за модел на поведение от травмирана майка.

 

Автор: Наталья Нилова, Клубер, 2017

Превод: @kr.gramatikova.psychologist

Изкривяване на женствеността: причини и следствия
Сподели