Психологично консултиране

Да потърся ли контакт с психолог ?

Когато хората имат проблеми с начина, по който се чувстват, изпитват трудности при решаването на важна житейска задача, имат нужда от насока, мотивация, желаят да развият социалните си умения или просто е дошло времето "да чуят сами себе си", то те могат да потърсят помощ от психолог. Психологът е специалист, който има специално обучение, за да помага на хората да се справят със своите мисли и чувства, така че да се почувстват по-добре.

И днес някои хора живеят с предразсъдъка, че лица, които посещават психолог са на границата на болестта и патологията. Когато чуят, че някой се среща с психолог, се прокрадва мисълта за някакво отклонение, дефект по негов адрес. В представите на определени хора изплува образ на човек, който е проблемен и несправящ се. Обществото ни е приучило да вярваме, че трябва сами да се справяме с живота. Възпитали са ни, че ако потърсим помощ, то прояваваме безсилие, а това значи, че ни липсва борбеност и твърд характер. Ако се чувстваме тъжни и унили, ако изпитваме страх, то значи, че сме малодушни. Здравият човек е силен и непоклатим. Той се справя сам и не проявява слабост. Как изглежда справянето? Разбира се хората са съвсем различни по външност, темперамент, характер, социална роля, умения... и еднакви в същността си. Човешката психика следва един модел на развитие и за всеки човек са характерни аналогични реакции, страхове, емоции и тревоги. Дълбоко в себе си ние всички споделяме идентични травми от миналото, носим една и съща несигурност, един и същи страх от самота, от отхвърляне и загуба. Но с течение на годините сме си изградили сигурност използвайки защитни механизми като изтласкване, потискане, отричане, избягване и много други. По този начин сме се нагодили да пребиваваме в обществото, без да се вглеждаме в себе си. Мислим, че се справяме. Това е така, но донякъде. Всъщност, колкото по-изтласкани, потискани и отричани са нашите емоции, толкова ставаме по-механични, откъснати, дистанцирани... Ставаме неавтентични в отношенията, капсулирани,  общуваме повърхностно, защитени от маска.
Да поемеш отговорността за себе си е първата стъпка към промяна. Решението да отидеш на психолог е проява на смелост. Да се изправиш срещу страховете и болката, да свалиш за миг маската и да признаеш слабостта си е предизвикателство - трудно и болезнено, но изключително освобождаващо.
И все пак, не е нужно да чакаме психическия дискомфорт или психо-физиологичен симптом да ни подскаже, че нещо в живота ни не е наред, за да се обърнем към специалист.

Психическият дисбаланс се отразява категорично на биохимията на нашият организъм и води неизбежно до неблагоприятни  физиологични последици. Един проблем на психическа основа може да се прояви под формата на редица емоционални, поведенчески и физиологични симптоми. 

Потиснати и неизлекувани нашите травми, негативни преживявания и отрицателни емоции могат да тровят вътрешния ни свят и да се проектират в живота ни чрез вредни модели на поведение, негативни убеждения и системи от вярвания, привързаности, зависимости, конфликтни и вредно функциониращи взаимоотношения и т.н.. Можем да вземем подходящи мерки като вместо да потискаме симптомите чрез различни бягства от себе си, да влезем в по-пълноценен контакт с нашите чувства и усещания, които ще ни отведат до първопричината. 

Работата с психолог може да ви помогне да осъзнаете и освободите първопричината на проблема, а не само да маскирате симптомите. Все повече хора знаят и разбират това, което се случва отдавна в развитите страни, а именно че кабинетът на психолога е място за хора, които искат да развият своя потенциал, да постигат успехи в личен и професионален план, хора стремящи се към още по-пълноценен живот. Познанията и практиката на психолога ще ви помогнат да разберете повече себе си и другите, да създавате хармонични взаимоотношения, да развиете способностите си, да опознаете силните и слабите си страни. Работата на психолога не е ориентирана единствено към третиране на проблеми, но и превенция, разгръщане на потенциала, развиване проекта на нашия живот, откриване и засилване на собствените ни вътрешни ресурси за справяне с различни ситуации. 

Контактът с психолог, е всъщност общуване  с партньор, който без осъждане и предубеждения ви подкрепя във вълнуващо пътуване. В това пътуване ще откривате повече за себе си и способностите си: да се изразявате и изявявате свободно, да търсите отговори на въпросите, които най-много ви вълнуват, да развивате вътрешните си ресурси за справяне с предизвикателствата, да отключите вродения си потенциал за реализиране на цели, да творите съзнателно и пълноценно живота си. Контактът със специалист е  потапяне в комфортна атмосфера на непринуденост, подкрепа и разбиране.


ВАЖНО:  

  • Промяна или отмяна на вече записан час може да направите най-късно един ден преди насрочения час.  В противен случай пропуснатата консултация се заплаща.
  • Сесиите са с продължителност 60 мин., като първата ни среща обичайно е с удължено времетраене, но запазва същата цена.
Сподели

Психологично консултиране

ИНДИВИДУАЛНА СЕСИЯ

Индивидуалното психологично консултиране e форма на работа, при която се подпомага вземането на решения и справянето с житейски затруднения. То ще ви помогне да преодолеете възникнала депресия, тревожност, безпокойство, проблеми в личния живот или работата ви. Помага по-лесно да се преодолее стрес, раздяла или загубата на близък човек. Психологичното консултиране решава успешно проблеми в общуването.
ГРУПОВО ПСИХОЛОГИЧНО КОНСУЛТИРАНЕ

Груповото психологично консултиране разглежда реалните взаимоотношения на всеки човек с околните. Може да бъде провеждано паралелно с индивидуалното консултиране, като по този начин много ускорява и подсилва  резултатите. Групата е защитена среда, където човек може да се отпусне и  сподели своите преживявания. Самото присъствие в група си е вече някаква помощ. По време на груповото консултиране се придобиват нови модели на поведение за справяне с проблемни ситуации и всички те водят до положителни промени. От обратната връзка, получавана от другите участници в групата, всеки човек може да погледне себе си отстрани и да види как реагира под напрежение или в различни ситуации. В групата човек може да бъде участник, може да бъде и зрител.
ТРЕНИНГ

Тренингите обикновено са с продължителност между един и десет дни и са на определена тема. Често се провеждат  на открити или затворени места, които позволяват отпускане и откъсване от ежедневната напрегната среда и съсредоточаване върху работата по конкретен проблем.
ОНЛАЙН КОНСУЛТАЦИЯ

Класическият вариант на психологична консултация е живата среща, но ако сте възпрепятствани поради основателни причини, то можем да се срещнем в онлайн пространството. Консултацията протича в рамките на 60 мин. Необходимо е да разполагате с камера, микрофон и добър интернет. Заплащането е в удобен за Вас вариант и се извършва преди консултацията.
ДИАЛОЗИ НА ОТКРИТО


Е формат на индивидуална и групова психологична, опознавателна и обучителна работа, при която ще имаме възможността да работим и навън, на открит терен. В случаите, когато сме в затворено помещение, "откритостта" ще е водещата приета метафора. Това ще бъдат открити диалози, както го позволява времето и случая.
 Ще работим индивидуално и в малки затворени групи. Ако решите да се включите с Ваши близки или приятели – (напр. съвместна работа за разрешаване на конфликти, развиване на умения за общуване, родителство, хармонизиране на партньорството, и пр. ) или просто желаете сами да участвате в групова практика, заявете Вашето участие или се свържете с мен Krasimira Gramatikova на лично съобщение!
Формат на срещите:
Присъствено в „Диалози на открито“.
Продължителност 2,5/3 астрономически часа. Възможна е по-голяма продължителност след предварителна уговорка.
За открит терен: Паркове, градини и всякакви открити площи, създадени за отдих и наслада на хората.

БЕЗПЛАТНА КОНСУЛТАЦИЯ


В живота има ситуации, които изискват много усилия и често изчерпват ресурсите ни за справяне с тях.
Когато се появят проблеми, отнасящи се към следващите категории, имате възможност да потърсите помощ:
 
»Повишена тревожност

 

»Проблеми в общуването

 

»Личностни проблеми

 

»Остри кризисни ситуации

 

» Междуличностни конфликти


» Други


 


За да запишете безплатна консултация се свържете през информацията за връзка в страницата за контакти или пишете през формата за кореспонденция по-долу, като опишете с няколко думи проблемът, заради който искате да направите консултация.


Безплатните консултации се провеждат с продължителност 60 мин.
СТУДЕНТСКИ ПРАКТИКИ МОН                                                                                                           
ПСИХОЛОГИЧНО КОНСУЛТИРАНЕ от 29.07.2020г. - 12.05.2023г. 
към: 
ВСУ "Черноризец Храбър"  - Варна
ВТУ "Св. св. Кирил и Методий" - В.Търново

В практическо обучение (практика) в реална работна среда се обучават действащи студенти от висшите училища-партньори по проекта, включени в Регистъра на всички действащи и прекъснали студенти и докторанти, поддържани от Министерството на образованието и науката (МОН).

Списъкът с висшите училища, които са партньори по проект „Студентски практики – фаза 2“ е наличен на адрес: https://praktiki.mon.bg/pages/vu.



МОЯТА МИСИЯ

Заложената цел е да се подпомогне подобряването на качеството на висшето образование чрез предоставяне на възможности за придобиване на практически опит и усъвършенстване на практическите умения на студентите от висшите училища в реална работна среда. 

Практикантите по направление Психология, ще продължат да развиват усвоените теоретични знания от университета. Ще заучат и придобият нови компетентности по отношение на консултативната психологична помощ. Ще бъдат провокирани към всеотдайна и отговорна работа в полето на човешката психична проблематика.

Предвид досегашният ми опит със студенти, смятам че менторството е обмяна на идеи и гледни точки и е с висока стойност и за двете страни, участващи в процеса.
Така че, моите очаквания са за едно интересно и плодотворно сътрудничество. 

Кр. Граматикова
Сподели