Освободи се от обсесивно-компулсивните разстройства

Освободи се от обсесивно-компулсивните разстройства

Обсесии, компулсии и терапевтичният метод на четирите стъпки 

Всички ние си имаме своите малки чудатости - навици и поведение, - за които знаем, че е по-добре да ги нямаме. На всички ни се иска да имахме по-силен самоконтрол. Когато обаче излязат от контрол, ставайки толкова интензивни и натрапчиви, че превземат съзнанието ни против волята ни, когато навиците се превърнат във всепоглъщащи ритуали, които изпълняваме, за да се отървем от завладяващите ни чувства на страх и ужас, се случва нещо по-сериозно.

ТОВА Е ОБСЕСИВНО-КОМПУЛСИВНО РАЗСТРОЙСТВО (ОКР)

Жертвите на ОКР са ангажирани със странни и саморазрушителни поведения, за да предотвратят някаква въображаема катастрофа. Няма обаче никаква реалистична връзка между действията им и катастрофата, от която толкова се страхуват. Например те може да се къпят 40 пъти дневно, за да си „гарантират“, че няма да има смърт в семейството им. Или да направят и невъзможното, за да избегнат определени числа, за да „предотвратят“ самолетна катастрофа. За разлика от компулсивните пазаруващи или комарджии, хората с ОКР не извличат никакво удоволствие от изпълнението на своите ритуали. Напротив, те ги намират за крйно болезнени. Почти сигурно е, че ОКР е свързано с биохимичен дисбаланс в мозъка, за който днес знаем, че може много ефективно да се лекува без лекарства. Също така знаем, че самотерапевтичният метод на четирите стъпки, който ще научите от тази книга, дава на хората с ОКР възможността да променят собствената си мозъчна химия. Нещо повече: този метод може да се прилага ефективно за поемането на контрола върху широк спектър от по-малко сериозни, но смущаващи и дразнещи натрапливи навици и поведения. (Ако мислите, че може да имате ОКР, Скрининговият въпросник на Хамбургския университет за обсесии и компулсии на стр. 253 може да ви помогне да откриете дали е така. Ако нямате ОКР, техниките, които ще научите от тази книга, ще ви помогнат да преодолеете други притеснителни и досадни навици и поведения.)

Дефинирано просто, ОКР е доживотно разстройство, идентифицирано чрез две общи групи симптоми: обсесии1 и компулсии2 . Смятана някога за любопитна и рядка болест, в действителност то засяга един на всеки четиридесет човека в общата популация, или повече от пет милиона американци. Разстройство, което обикновено започва в юношеството или ранната младост, ОКР е по-често срещано от астмата или диабета. Това е опустошителна болест, която често създава хаос в живота на жертвите си и на тези, които ги обичат. Свръхангажираността с повтарящи се поведения, например миене, чистене, броене или проверяване, предизвиква неприятности в работата и води до семейни кавги и трудности в социалното взаимодействие. Членовете на семейството стават нетърпеливи и гневни: „Защо просто не спреш!“ Или пък може да подпомагат или поощряват изпълняването на глупавите ритуали, за да си осигурят едночасово спокойствие (много лоша идея).

КАКВО СА НАТРАПЛИВОСТИТЕ?

1 Обсесия: натраплива свръхангажираност с нежелана мисъл или чувство, придружавана от тревожност. - Б.пр.

2 Непреодолим импулс да се извърши някакво действие независимо от неговата рационалност. - Б.пр.

Обсесии, компулсии и терапевтичният метод

Обсесиите са натрапливи, нежелани, дистресиращи мисли и образи.

Думата обсесия (obsession) произхожда от латинската дума за „обсаждам“. Обсесивната мисъл е точно това - мисъл, която ви е обсадила и ви дразни до смърт. Молите се да се махне, но тя не желае - или поне не за дълго по какъв да е контролируем начин. Тези мисли винаги предизвикват дистрес и тревожност. За разлика от други неприятни мисли те не избледняват, а продължават да нахлуват в съзнанието ви отново и отново против волята ви. В действителност тези мисли са ви противни. Да речем, че се виждате с красива жена и не можете да я забравите. Това не е обсесия. Това е „руминация“: предъвкване - нещо, което не е неуместно, а е напълно нормално и дори приятно. Ако отделът по маркетинг на „Калвин Клайн“ наистина разбираше правилно думата „обсесия“, парфюмът щеше да бъде наречен „Руминация“.

ПОЛУЧАВАНЕТО НА (ГРЕШНИЯ) СИГНАЛ

 Тъй като тези обсесии не си отиват, е изключително трудно да се пренебрегнат - трудно, но не и невъзможно. Днес знаем, че ОКР е свързано с биохимичен проблем в мозъка. Нарекохме го „Обсебен мозък“, защото четири ключови структури на мозъка се заключват заедно и мозъкът започва да подава фалшиви сигнали, които човекът не може лесно да разпознае като такива. Един от основните преработващи сигналите центрове в мозъка, изграден от две структури, наречени каудално ядро и путамен, би могъл да се оприличи на скоростната кутия на автомобила. Каудалното ядро работи като автоматична предавка за предния (мислещия) дял на мозъка. Работейки заедно с путамен, който е автоматичната предавка за частта от мозъка, контролираща телесните движения, ядрото позволява изключително ефективната координация на мисленето и движението във всекидневните дейности. При човек с ОКР обаче, каудалното ядро не превключва правилно скоростите и сигналите от предния дял на мозъка остават загнездени там. С други думи, в автоматичната скоростна кутия на мозъка има дефект. Мозъкът „не може да превключи“ към следващата мисъл. Когато забуксува, мозъкът може да ви каже: „Трябва да измиеш ръцете си отново!“ - и вие ще ги измиете, въпреки че няма реална причина да го правите. Или ще ви каже: „Я по-добре провери пак дали е заключено“ - и вие ще проверявате отново и отново, неспособни да се отърсите от гризящото ви чувство, че вратата може да е незаключена. Непреодолимият подтик да броите нещата или да препрочитате думите може да се появи без никаква видима причина. Прилагайки техниките на поведенческата терапия, можете да промените начина, по който реагирате на тези мисли и импулси, и физически да промените начина на работа на мозъка си. Използването на тези техники в действителност смазва автоматичната скоростна кутия на мозъка, помагайки да превключва по-гладко, така че с течение на времето натрапливите импулси намаляват. Една от пациентките ни в Калифорнийския университет в Лос Анджелес, Доти, незабавно светна и измисли прилепчивата фраза: „Не съм аз, моето ОКР е“, когато казахме, че проблемът е причинен от биохимичен дисбаланс на мозъка. За повечето хора с ОКР дори само осъзнаването на това носи голямо облекчение. Миенето, проверяването и другите ОКР ритуали отнемат часове всеки ден и вгорчават живота на хората с ОКР. Те дори се страхуват, че полудяват, защото знаят, че поведението им не е нормално. Всъщност това, което правят, в повечето случаи е чуждо на личността и на Аз-образа им. 

Въпреки това, докато не научат самотерапевтичния метод на четирите стъпки, те не са способни да спрат да реагират на фалшивите аларми от мозъка.

 

Д-р Джефри Шуорц Бевърли Байет, ОБСЕБЕН МОЗЪК. Освободи се от обсесивно-компулсивните разстройства.

Освободи се от обсесивно-компулсивните разстройства
Сподели