Съществуват някои рискови събития и състояния, които предразполагат развитието на разстройството. Такива са:
Фамилна обремененост - Множество проучвания доказват, че съжителството с член на семейството, боледуващ от депресивно разстройство повишава риска заболяването да се появи у някой друг в семейсвото.
Генетични фактори - Епидемиологични проучвания показват, че близките родственици на пациенти с депресия имат три пъти по-висок риск да развият депресивни разстройства, в сравнение с общата популация. Генетичните фактори сами по себе си обаче, не са достатъчни за отключване на заболяването.
Стрес и дистрес - Макар, че попадането в проблемни житейски ситуации могат да дадат тласък на личностовото израстване, те могат да имат и болестотворен ефект върху него. При по- голяма продължителност и интензивност стресът мож да се трансформира в дистрес. Дистресът може да действа като хронична психотравма и да предразположи личността към развитие на депресивен синдром.
Загуба на значим обект - Загубата на значим обект е често срещан отключващ фактор на депресивното заболяване. Някои хора с времето се адаптират и преодоляват чувството на траур, но у други то се хронифицира и може да предизвика отключване на депресивен синдром.
Основни жизнени събития - Всяка драстична промяна в начина на живот, особено в негативен аспект са високо рискови за развитието на заболяването.
Малтретиране в детството - Всяка форма на малтретиране в детска възраст (сексуално, телесно, емоционално) прави личността податлива на депресия в по- късна възраст.
Злоупотреба и зависимост към психоактивни вещества - Употребата и зависимостта към алкохол и психоактивни вещества повишава риска от развитието на депресивен синдром. Около 60% от лицата свързани с тези проблеми страдат от афективно разстройство или интензивни нива на тревожност.
Посттравматичен стрес - Представлява удължен във времето отговор на преживян физически или психически стрес. Събитията причиняващи тежките психотравми са събития на прекомерна заплаха за индивида: бедствия, войни, катастрофи, тежки злополуки, отвличане, изнасилване, свидетели на насилствена смърт и др.
Проблеми в интимните интеракции - Проблеми в интимните взаимоотношения могат да отключат епизод на депресия. Често разтрогване на брак е отключващ фактор за развитие на заболяването.
Израстване с родител развил синдром на алкохолизъм - При деца на родители със синдром на алкохолизъм по-често се наблюдава тревожна и депресивна симптоматика с нарастването на възрастта.
Соматични заболявания - Много телесни заболявания и състояния могат да предизвикат депресивно разстройство.
Стрес и конфликти на работното място - В съвременните условия на труд на работното място съществуват различни стимули, които действат като стресори. Ролевите конфликти и ситуации могат да се превърнат във фактори причиняващи дистрес. Тези стимули се превръщат в хронични психотравми и благоприятстват развитието на депресивното разстройство.
Личностови особености на индивида - Някои личностови характеристики могат да направят човек податлив на депресивни състояния. Фактори са: ниска самооценка на индивида, прекалена самокритичност, темпераментови особености, податливост и устойчивост на стрес и др.
Невротичното поведение, като заучена дезадаптивна реакция - Селигман, предлага термина „заучена безпомощност“, чиито корени лежат в ранния живот на човека, и който се характеризира от три важни дефицита, при поява на фрустриране: поведенческа пасивност, ниска степен на научаемост, негативен емоционален отговор.
Други психични заболявания - Депресията често се комбинира с други психични разстройства: различни фобийни и тревожни заболявания, разстройства в храненето, гранично личностово разстройство (borderline) и др.
Източник: @kr.gramatikova.psychologist